AIT/FST TRÉNING
Javítja gyermeke auditív figyelmét és életminőségét, valamint az Önét is
Fedezze fel az AIT/FST tréninget, egy innovatív módszert, amely optimalizálja az auditív rendszert, és támogatja a tanulást, a koncentrációt és a szociális fejlődést. Segít leküzdeni az akadályokat és teljes mértékben kibontakoztatni a képességeket.
Mi is az AIT/FST hallási figyelem tréning?
Az AIT/FST hallási figyelem tréning speciálisan modulált zenével segít optimalizálni a hallórendszer működését. Ez az egyénre szabott tréning javítja a beszédértést, csökkenti a zajérzékenységet és segíti a koncentrációt, a tanulást és a szociális fejlődést. A korai beavatkozás jelentősen segítheti gyermeke tanulását és hatékonyabb kommunikációját.
Kinek ajánlott az AIT/FST hallási figyelem tréning?
Gyermekeknek és felnőtteknek is (3 éves kortól):
Tanulási zavarokkal küzdenek (diszlexia, diszgráfia, stb.)
Beszéd-vagy nyelvfeldolgozási problémákkal küzdenek
Beszédfejlődése megkésett (NSD)
Túlérzékenyek némely hangokra (hiperakúzis)
Hallásfeldolgozási zavarral küzdenek (APD)
Figyelem-és magatartászavara van (ADHD)
Autizmus spektrumzavarral élnek (ASD)
Depressziós, szorongásos állapotokkal küzdenek
Tanulási zavarokkal küzdenek (diszlexia, diszgráfia, stb.)
Beszéd-vagy nyelvfeldolgozási problémákkal küzdenek
Beszédfejlődése megkésett (NSD)
Túlérzékenyek némely hangokra (hiperakúzis)
Hallásfeldolgozási zavarral küzdenek (APD)
Figyelem-és magatartászavara van (ADHD)
Autizmus spektrumzavarral élnek (ASD)
Depressziós, szorongásos állapotokkal küzdenek
Hogyan működik az AIT/FST tréning?
Az AIT/FST tréning egy olyan kompex folyamat, mely a hallási figyelem javítására irányul, figyelembe véve az egyéni igényeket a hatékony eredmények biztosítása érdekében.
Tréning előtt
A felkészülés magában foglalja az AIT/FST konzultációt és a fül-orr-gégész orvosi vizsgálat eredményének beszerzését. Ezek a lépések biztosítják, hogy a tréning a lehető legjobban igazodjon az egyén igényeihez, és kiküszöbölje az egészségügyi kockázatokat.
Aktív szakasz
A tréning 10 napon keresztül tart biztonságos otthoni környezetben. Naponta 2×30 perc “zenehallgatás”. A napi két alkalom között minimum 3 óra szünetnek kell eltelnie. A tréningek rugalmasan hozzáigazíthatók a napirendhez.
Passzív szakasz
Az tréning az aktív szakasz után még további 4-6 hónapon keresztül kifejti hatását. Ebben az időszakban is változások figyelhetők meg.
Mi az a PortaFST?
A PortaFST egy AIT/FST tréninghez tervezett hordozható eszköz, amely optimalizálja a hallórendszer működését és kezeli a hallási ingerek feldolgozásával kapcsolatos problémákat.
A PortaFST előnyei:
- Könnyű használat: a tréning egyetlen gombnyomással bárhol elindítható internet kapcsolat nélkül.
- Egyéni program: a tréninget a bemeneti információk alapján egyéni igényeinek megfelelően állítjuk be.
- Biztonságos: mivel a hangerő szigorúan szabályozott, az eszköz nem károsítja a hallást.
Mire számíthatunk az AIT/FST tréning során?
AIT/FST tréning változásokat hozhat az élet különböző területein:
Javulhat a hallásfeldolgozás
Az AIT/FST tréning növeli a beszéd megértésének képességét zajos környezetben is, csökkenti a zajérzékenységet és javítja a koncentrációt.
1
Javulás mutatkozhat a viselkedés és érzelmi fejlődés terén
Csökkenti a frusztrációt és az ingerlékenységet, elősegíti a nyugodtabb viselkedést és az érzelmi stabilitást.
2
Erősödhetnek a kognitív és tanulási készségek
Javítja a koncentrációt, a memóriát és az olvasási készséget, ami különösen hasznos az iskolában és a munkahelyen.
3
Szociális kapcsolatok fejlesztése
Javulhatnak a kommunikációs képességek, s ez által a szociális kapcsolatok is a körüllévő világgal.
4
Javulhat a testkoordináció
Az AIT/FST tréning javíthatja az egyensúlyt, a mozgáskoordinációt és a testtudatosságot.
5
Az eredmények eltérőek lehetnek, és gyakran a tréninget követő hetek vagy hónapok alatt fokozatosan válnak láthatóvá.
Sok gyermek és felnőtt életét sikerült jobbá tennünk
Gyerekek szülei és felnőtt kliensek írták az AIT/FST tréninget követően
Gyakori kérdések
Ebben a részben az AIT/FST tréninggel kapcsolatos leggyakrabban feltett kérdésekre talál válaszokat. Segítségükkel jobban megértheti a hallási figyelem tréning előnyeit, s azt is, hogyan javíthatja az Ön vagy gyermeke életminőségét.
Általában 3 éves kortól ajánlott, és gyermekeknek, serdülőknek, valamint felnőtteknek egyaránt hasznos lehet. Az egyéni szükségletek és a hallási feldolgozási, tanulási vagy viselkedési nehézségek határozzák meg, hogy kinek érdemes részt vennie a tréningen.
Nem helyettesíti az orvosi, pszichológiai vagy logopédiai ellátást- ez egy kiegészítő módszer- de jelentősen támogathatja a többi terápiát és javíthatja az életminőséget.
Igen, az AIT/FST tréning hozzájárulhat az egyensúly és a motoros képességek javulásához, de a tréning 10 napja alatt és közvetlen utána érdemes kerülni az intenzív mozgásterápiákat a legjobb eredmény elérése érdekében.
Az AIT/FST tréning 10 napja alatt és közvetlen utána ajánlott szüneteltetni a mozgásterápiákat (pl. Ayres, Delacato, TSMT, neurofeedback) és az egyensúlyra ható mozgásokat, mivel a tréning az idegrendszerre és a belső fülre, így az egyensúlyszervre is hatással van, s gyengíthetnék a hatását. Viszont pszichológiai, logopédiai támogatás és a mindfulness segíthetik a folyamatot.
Egyszerű használat- egyetlen gombnyomással elindítható.
Egyedi program- mely az egyén specifikus igényeihez alkalmazkodik.
Biztonság- A szabályozható hangerőszintek nem károsítják a hallást.
Érdemes előre készülni a fejhallgató elfogadásának elősegítésére. Az alábbi lépések segíthetnek: Fokozatos hozzászoktatás, pozitív megerősítés, alternatívák keresése, türelem és idő. A cél, hogy a gyermek kényelmesen és nyugodtan érezze magát a tréning ideje alatt. A tréninget vezető tapasztalt szakember segíteni tud ebben is.
Igen, előfordulhat átmeneti nyugtalanság, fokozott érzékenység vagy akár fáradtság, mivel az agy alkalmazkodik az új hallási ingerekhez. Ezek a reakciók általában rövid ideig tartanak, majd fokozatosan enyhülnek, és a pozitív változások kerülnek előtérbe.
Mindenképp konzultálni kell a tréninget végző szakemberrel, mert ő tudja megítélni, hogy a tréning folytatható-e, vagy érdemes néhány napot kihagyni. Folyamatosan figyelni kell a tüneteket, s szükség esetén megszakítani a tréninget, és kerülni a túlzott terhelést.
A körülmények figyelembevételével a tréninget vezető szakember ajánlására lehet csak szünetet tartani. Ez nem csökkenti a hatékonyságát, de fontos a folyamatosság, ezért a lehetőségekhez mérten ajánlott a mielőbbi folytatás.
A tréning módszere ugyanaz, de a célok és az alkalmazás módja a felnőttek igényeihez igazíthatók. Használható figyelem- és koncentráció javításra, érzékeny hallás, zajérzékenység vagy tinitus esetén, hallási feldolgozási problémák kezelésére, vagy stroke után a hallásértési és kognitív funkciók javítására.
A javulás már a tréning alatt vagy röviddel az után is érzékelhető. Néhány esetben előfordul, hogy az eredmények fokozatosan, több hét vagy hónap alatt alakulnak ki.
Az AIT/FST tréning ismétlésének szükségessége egyéni, és szakember tanácsának figyelembevételével határozható meg. Ismétlés javasolt 4-6 hónap elteltével - ha a fejlődés még folytatható vagy újabb nehézségek merülnek fel. Súlyosabb tanulási vagy feldolgozási problémák esetén - évente egy tréning ajánlott a teljes hatás eléréséhez.
Igen, mivel az AIT/FST tréning célja a hallási feldolgozás kiegyensúlyozása. Szakember felügyeletével szükség esetén fokozatosan igazítják az egyéni toleranciaszinthez, hogy a tréning hatékony és biztonságos legyen.
Igen, mivel az AIT/FST hallási figyelem tréning célja a tanulási képességek és a koncentráció javítása. Hasznos lehet azokban az esetekben, amikor az egyén nehezen követi a beszédet, figyelemproblémákkal küzd, zajos környezetben hamar elfárad, vagy hangérzékeny.